ראובן קשאני

ראובן קשאני  
נשיא כבוד ועד העדה האפגנית בירושלים, יו"ר המכון לחקר יהדות אפגניסטאן 
תמצית ביוגרפיה מתוך
חוברת יובל 80 לראובן קשאני, שי מידידים
כתבה מאת אבישי בר – אושר
 
ראובן קשאני הגיע לגבורות בשנת תשס"ו והוא איש רב פעלים הפועל לצרכי ציבור וקהילה. 
עיסוקו המרכזי הוא חקר קהילות ישראל, חקר מורשת ישראל ושבטים נידחים, למען שמירה והנחלת המורשת היהודית, בעיקר של עדות המזרח. הוא חוקר את מנהגי ישראל ועמי קדם בחג ומועד במחזור השנה, עוסק בהווי ופולקלור של ישראל והעמים ואף פרסם ספרים שונים בעברית, חלקם בשפות הפינית והשוודית ומאמריו בנושאים שונים תורגמו לשפות רבות.  
 
...בשנת 1986 היה אורח – חוקר במכון ללימודי יהדות שליד אוניברסיטת אוקספורד באנגליה ועסק בתחום המורשת היהודית...פרסומים שלו, העוסקים במורשת עדות ישראל (הם) תרומה חשובה למחקר העדות ולטיפוח מורשתן. גדולתו היא דווקא בפופולריזציה של נושאי כתיבתו ובכך שפרסומיו הרבים מגיעים לקהל רחב ביותר.
ראובן קשאני , יליד אפגניסטאן, פועל למען מורשת העדה האפגנית עתיקת היומין, שנתחסלה כליל, והקים בכוחות עצמו את "המכון לחקר יהדות אפגניסטאן". לאחרונה מנהל ראובן קשאני , שיחות עם אישים בכירים אפגנים כדי שישמרו על בתי הכנסת ובתי העלמין שנותרו באפגניסטאן. כמו כן הוא פועל לחידוש החפירות הארכיאולוגיות בבית הקברות העתיק מלפני אלף שנה, שנתגלה לפני כחמישים שנה, ובו נמצאו כמאה מציבות קבורה עם כתובות בעברית.
קשאני פעל להקמת המרכז לחקר יהדות מרכז אסיה התיכונה המכונה אב"א – איראן בוכרה ואפגניסטאן. לוחם שנים להקמת מוזיאון היסטורי – אתנוגראפי משותף לשלוש הקהילות האלה ופועל להכרת הזרם הרביעי ביהדות לשלוש העדות האחיות האלה כדוגמת זרמי האידיש, הערבית והלאדינו.
בשנות הארבעים הקים בירושלים את "אגודת צעירי אפגניסטאן " - אצ"א.
קשאני שירת כלוחם במחתרת בשירות הארגון הצבאי הלאומי (אצ"ל). מילא תפקידים בדל"ק – המודיעין של האצ"ל וגייס כספים למחתרת. נעצר ע"י הבריטים ונחקר במרתפי בנק אפ"ק (אנגלו פלסטינה בנק) ע"י הסי.אי.די. בירושלים. עם פירוק האצ"ל הצטרף לצה"ל והיה בין מגני הר ציון -"העין של ירושלים" – שם נפצע.
ראובן קשאני חבר ופעיל באגודות וארגונים שונים בהם "אגודת ידידי ישראל פינלנד" בישראל,
אגודת ידידי בית שלום יפן בישראל" ומשמש כיום נשיא העדה האפגנית. 
ראובן קשאני הוא העורך הראשי של "משואה", חוברת לחקר יהדות אפגניסטאן ולהפצת מורשתה.
 
ראובן קשאני נולד בעיר הראט באפגניסטאן בשנת 1926. בגיל עשר עלה עם הוריו לירושלים בתום מסע של חצי שנה. קשאני כיהן כמנכ"ל ביה"ח "משגב לדך" ומקים בניינו החדש. פרש לגמלאות בגיל שבעים. ראובן קשאני עוסק בעבודה עיתונאית וספרותית מעל יובל שנים, ופרסם מאות מאמרים ולמעלה מארבעים ספרים וחוברות. עמו ספרים רבים המצפים להתפרסם בקרוב. בשנת 2001 קיבל בבית הנשיא את הפרס ע"ש יצחק בן צבי , על ספרו 'יהודי פרס, בוכרה ואפגניסטאן'. בין יתר ספריו פרסם גם חוברות על השומרונים, הקראים, ועל האתיופים.
בשנת 2005 קיבל את עיטור הכבוד פרס "יקיר ירושלים" מטעם עירית ירושלים.
כה לחי וחיים ארוכים
ניסן תשס"ו – אפריל 2009
 
בקרוב יעלה ראיון הוידאו שנתן נשיא העדה לאתי עמית לאתר האינטרנט של העדה

מר ראובן קשאני בעת ראיון שנערך עמו לאתר האינטרנט של האפגנים ע"י אתי עמית עורכת האתר

Share by: