נעמי וגבריאל כהן

גבריאל כהן 
גבריאל כהן, יליד העיר באלך באפגניסטאן, הוא בנם של אבא שמעון ושרה-חוסני אהרונוב-כהן .
תמונת החתונה של לאה (אחות גבי) וששון בבג'נוב
עומדים מימין: אביו של גבי אבא שמעון אהרונוב וגיסו של גבי ששון בבג'נוב, בלכים אפגנים.
יושבים משמאל לימין: אחותו לאה שהייתה נשואה לששון, שניהם נפטרו ז"ל,
האחות צעירה מאד בעת נישואיה, ואם מסתכלים היטב רואים את החינה באצבעות הידיים.
באמצע אמו של גבי ולידה גבי עם מעיל הג'ומה בהיותו בן 4 לערך.  
 
התמונה צולמה בעיר בוכרה או בעיר באלך ביום נישואי אחותו של לאה עם בן זוגה ששון בבג'נוב. באותה תקופה נישאו הבנות בגיל רך מאד (12). היות והיה חשש שהגויים יחמדו את הנערות היהודיות העדיפו ההורים להבטיח אותן מיד לאחר לידתן לבן זוג שאף הוא היה צעיר בגילו אך מבוגר במעט מהכלה המיועדת. לאה וששון בבג'נוב עלו ארצה לפני הוריהם בשנת 1935 לערך בעליה האופיינית לכל היהודים שעלו מאפגניסטן, עליה שהייתה כרוכה בסיכונים לא קטנים ובדרך חתחתים. הם חיו באושר ובהרמוניה עד יום מותם. 

הורי גבריאל אהרונוב–כהן אבא שמעון ושרה חוסני, עלו ביחד עמו שנתיים אחרי אחותו ואף הם עלו בדרך הקשה מנשוא. גבריאל היה בן 5-6 שנים (אין תאריך לידה מדויק) והמשפחה גרה תחילה כ- 10 שנים בירושלים. לאחר מכן עברו לעיר ת"א. האב נפטר בדמי ימיו (בגיל 50) והאם פרנסה את שלושת ילדיה במריטת עופות שהייתה עבודה פיזית קשה. הריווח היה בצידו אך העבודה הייתה תחרותית ומפרכת והאם עבדה מצאת החמה עד "צאת הנשמה". לא בכדי פקדו אותם מחלות קשות בגיל צעיר, תוחלת החיים הייתה קצרה כתוצאה מהעבודה שבוצעה במרתפים חשוכים ללא אוורור ומזון ראוי.
 
גבי (גבריאל) היה בן יחיד להוריו מתוך שלוש אחיות. המשפחה התגוררה בחצר הג'ומעתי בשכונת הבוכרים בירושלים ואח"כ עברה המשפחה לתל אביב.
גבי נעצר למשך שנה ביום "השבת השחורה" וישב בכלא רפיח ובלטרון. בין כל אלה שנעצרו סימנו גם את אלה שנשאו את שם המשפחה כהן ולוי. ב- 1.1.99 קיבלה הממשלה החלטה שכל אלה שנעצרו בשבת השחורה יוכרו כאסירי ציון ויש אף כאלה הזכאים לקבל קצבה חודשית.
 
השבת השחורה הוא כינוי שניתן ליום שבת ה – 29 ביוני 1946, בו ערך השלטון הבריטי סדרה של פעולות כנגד היישוב היהודי בארץ ישראל. הוטל עוצר על ערים מרכזיות ורבים ממנהיגי היישוב נעצרו. המטרה הייתה לשבור את כוחו של הפלמ"ח ולהשאיר את היישוב ללא הנהגה. בין המנהיגים שנעצרו בלטרון היו דוד רמז, משה שרת, דב יוסף ואחרים.
 
בגיל 16 התנדב גבריאל לצה"ל (זייף גילו) ונשלח להלחם באזור הדרום בחטיבת גבעתי גדוד 53 שבראשו עמד מפקד הגדוד יצחק פונדק. באחד מימי המילואים בשנת 1955 בעת הרדיפות המתישות אחרי הפדאיון שהסתננו לאזורים המיושבים, חלה הפוגה קצרה ומפקדם מצא לנכון לשלוח אותם לאוורור מחוץ לטווח האש. המקום שאליו הגיעו היה "חלץ" בקרבת גברעם, מקום בו בפעם הראשונה בתולדות המדינה ערכו ניסוי בקדוח נפט. העיתוי היה מושלם! באותו רגע שהגיעו החיילים פרץ קילוח שחור של נפט, וגבי וכל מי שנכחו במקום התלהבו כמעט כמו ביום הכרזת המדינה. 

בתמונה גבי כהן יוצק נפט לקנקן
היה זה ב - 23.09.1955 לאחר קידוח שנמשך 24 ימים. במקום נכחו גם כמה עיתונאים זרים שהנציחו את האירוע, ואף נאמר שנמכרו בבורסת ניו-יורק 360 אלף מניות של החברות הקשורות בקידוחי חלץ, ומחיר כל מניה קפץ מ-1.5$ ל-6.5$.
גבי הונצח כשהוא יוצק את הנוזל השחור הגולמי לתוך כד, התמונה הופצה במגזינים לועזיים בחו"ל. בישראל קיבלו העתק, התמונה הופצה בכל העיתונים בארץ (לא היו הרבה) ואף דאגו להקרין תמונות בכל בתי הקולנוע ברחבי הארץ בחסות יומני "גבע".
 בתמונה זו גבי בכנס החטיבה, כנס אותו מקפידים לערוך מדי שנה על גבעה יפיפייה הנקראת גבעת הגדוד - במחנה ג'וליס בדרום.
גבי נשוי לנעמי כהן (רחימוף) והם מתגוררים בעיר הרצליה 40 שנה, גידלו שלושה ילדים (שני בנים ובת ) ועשרה נכדים בלי עין הרע, כן ירבו.

גבי ונעמי כהן

צפו בנעמי, מרואיינת לקראת יום העצמאות ומספרת על זכרונותיה מיום הכרזת המדינה
לחצו על הקישור, רדו למטה בדף עד download sabim, לחצו עליו ואז open :


 

Share by: