דבר היו"ר ערב פסח תשע"ז

דבר היו"ר ערב פסח תשע"ז


אחיות ואחים יקרים,
חג הפסח היה מאז ומתמיד חג החרות והגאולה בקרב יהודי אפגניסטן, מתוך אמונה בדברי הגמרא: "רבי יהושע אומר: בניסן נגאלו, בניסן עתידין ליגאל". (מסכת ראש השנה י, ב). בחודש ניסן הרבו יהודי אפגניסטן להתעמק בזוהר ובגאולה. כשאמרו 'לשנה הבאה בירושלים הבנויה' התכוונו לכך במלוא מובן המילה. יהודי אפגניסטן לא חרשו את אדמת אפגניסטן אלא היו מוכנים עם תרמיל ומקל לעלות לירושלים ברינה. זכינו ויהודי אפגניסטן יצאו משעבוד לחרות, רובם עלו ארצה והשתלבו היטב בכל תחומי החיים. 
ההתארגנות של בני העדה מסביב לאתר האינטרנט 'יהודי אפגניסטן בארץ ובתפוצות', נושאת פירות. השנה חגגנו את הפעילות הזאת בהתכנסות חגיגית במעמד של מאות לציון מלאת 90 שנה להולדתו של מר ראובן קשאני, חוקר פולקלור ונשיא העדה האפגנית. המפגש הוקדש הפעם לאישה האפגנית. מקומה בישראל מרשים במיוחד. שני דורות קודם היא הייתה שקועה בארבע אמות הבית. כיום אנו מוצאים אותה באקדמיה, במנהל הציבורי, בספרות, בקצונה הבכירה בצבא, ברפואה, בעריכת דין ובמכלול המקצועות החופשיים. אכן לכבוד לנו. לקהילה קטנה יחסית, החסרה משאבים, אין זו משימה קלה להרים אירוע רב משתתפים כזה. תרומתם ועזרתם של מכון בן-צבי ושל חברות וחברים מבני העדה שנרתמו למשימה הביאו אושר ושמחה למאות מיוצאי אפגניסטן, שנציגיהם הגיעו מחו"ל ורבים הגיעו מכל חלקי הארץ. הם פגשו תחת קורת גג אחת את בני העדה, למדו על שורשי העדה, ראו את ססגוניות המורשת שלנו ושמעו צלילים, שהם בבחינת מזון לנשמה.  
נשמח לראות את בני העדה לדורותיהם פעילים בכתיבה וקריאה של חומר המתפרסם באתר. תמיכתכם הכספית תאפשר לנו ליזום אירועים ומפגשים נוספים שיישמרו את המורשת המופלאה שלנו.
אני מאחל לכל אחת ואחד מכם, אחיות ואחים, חג פסח כשר ושמח.

שלכם כתמיד
בן-ציון יהושע-רז, יו"ר
'יהודי אפגניסטן בארץ ובתפוצות' Share by: